Skip to content
Home » Blog » S novom školskom godinom na snazi je i novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi. Ima dobrih i loših strana

S novom školskom godinom na snazi je i novi Pravilnik o pomoćnicima u nastavi. Ima dobrih i loših strana

Najznačajnija izmjena, ili pogreška, u novom “Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima” je što od nove školske godine samo JEDAN pomoćnik u nastavi brine o SVIM učenicima posebnoga razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine, a ne kako je bilo do sada da jedan pomoćnik u nastavi brine za jednog učenika s poteškoćama.

Mnogi su tijekom javnog savjetovanja tražili da se u nacrtu novog Pravilnika izmijeni stavka u kojoj je navedeno da pomoćnik u nastavi pruža potporu tijekom odgojno-obrazovnoga procesa svim učenicima razrednog odjela. Tražili su da se izmijeni na način da bude propisano da se jedan pomoćnik u nastavi brine isključivo za jednog učenika s poteškoćama. Dogodilo se da u Ministarstvu na e-savjetovanju prihvate takav komentar, no svejedno objave pravilnik bez izmjene koju su prihvatili. “Ne bi bilo prvi put da se politička koplja lome preko ‘slučajnih’ grešaka prilikom prijepisa. Ministre Fuchs razočarani smo i čekamo ispravak, objavili su na Facebook stranici Pomozimo djeci s invaliditetom.

Danas je tako i Dugoselska udruga raSTEM u SPEKTRU, koja brine za djecu u spektru autizma i nastoji im pomoći kod ostvarenja njihovih prava, pa tako i prava u obrazovnom sustavu, u svoje ime i ime roditelja iz OŠ Rugvica reagirala na odredbe novog Pravilnika za koje kažu kako „značajno ograničavaju podršku našoj djeci i stavlja ih u neravnopravan položaj.“ Komentirajući stavku u Pravilniku koja kaže kako „Iznimno … uz suglasnost osnivača javne ustanove, potporu tijekom odgojno-obrazovnoga procesa svim učenicima posebnoga razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine mogu pružati dva pomoćnika u nastavi“ kažu kako ovakva odredba: „ostavlja prostor za nejednakost i daljnju diskriminaciju“.

U udruzi smatraju kako je moguće posrijedi i pogreška, da su takve odredbe napravljene nenamjerno (copy/paste iz starijih pravilnika) te od Ministarstva, ministra Radovana Fuksa, traže da hitno ispravi ovu pogrešku.

Ovakva odluka Ministarstva ide na štetu naše djece, koja su već suočena s brojnim izazovima u svojoj svakodnevnici. Kvaliteta odgojno-obrazovnog procesa više ne može biti ista, što u udruzi smatraju uskraćivanjem prava nas obrazovanje, jer djeca zbog nedostatka organizacije u takvim uvjetima neće moći pohađati nastavu zbog nedostataka pomoćnika. Osim toga, djeca će biti zakinuta za socijalne interakcije koje se ostvaruju tijekom sudjelovanja u odgojno predmetima u redovnim razredima. Dodaju kako je nemoguće da jedan pomoćnik u nastavi može zadovoljiti potrebe sve djece u razredu, „jer svako dijete ima specifične poteškoće i zahtjeva individualne metode rada, pa je fizički neizvedivo da jedna osoba može odgovoriti na sve te zahtjeve“.

Veća satnica i cjelogodišnji ugovori za pomoćnike u nastavi

Pomoćnici u nastavi od sada će imati minimalnu satnicu od 7,5 eura bruto i ugovori će im trajati cijelu školsku godinu, odnosno neće kao ranije ostajati bez posla tijekom ljeta. Uz to novim Pravilnikom od sada imaju pravo i obavezu na edukaciju i usavršavanje.

U Hrvatskoj je u osnovnim i srednjim školama više od 6000 pomoćnika u nastavi s učenicima koji imaju određene poteškoće. Njihove plaće su oko 500-600 eura, a satnicu je do sada propisivao osnivač škole te se ona razlikovala od županije, grada i općine.

„Nakon 20 godina rada na margini društva i u sivoj zoni, napokon se vidi pomak. Kao što vidite minimalna satnica je 7,5 eura bruto, ugovori su nam na školsku godinu (nema više biroa), imamo pravo i obavezu na edukaciju i usavršavanja“, oglasili su se iz Udruge pomoćnika u nastavi PUN HR, komentirajući i kako pomoćnici u nastavi još uvijek nemaju rješenje o standardu zanimanja, koeficijentima i svim ostalim detaljima na koje djelatnici škola imaju pravo. „Sada očekujemo i od drugog ministarstva da se probudi i riješe nam status. Ima nas preko 6000, nećemo nestati. Dosta je života na margini, komentirali su za Srednja.HR iz Udruge pomoćnika u nastavi – PUN HR.

Izvor: DugoSelo.INFO